Yaz yaklaşıp, havalar ısınınca bahçe mobilyası alma zamanı da geliyor. Seçenekler çok; çeşitli malzemeler, farklı ağırlıklar, değişik fiyatlar… Bunların üstüne bahçenizin büyüklüğü, evinizin veya yazlığınızın konumu da eklenince karar vermek iyice zorlaşıyor.

Bu yüzden biz bahçe mobilyalarınızı daha kolay seçebilmeniz için size bu rehberi hazırladık. Ayrıca size ilham olması için örnek resimlere de bolca yer verdik.

Bu rehberi okumadan bahçe mobilyasını almamanızı ısrarla tavsiye ederiz :)

bahçe mobilyaları

resim kaynağı

Bahçenizin Bulunduğu Yerin Havası Nasıl?

Bu en önemli soru. Havanız kuru mu nemli mi? Denize yakın mı karasal bir ortamda mı?

Neden olduğuna gelince ise kuru havalarda ahşap malzemeler çatlayabilir veya kolay zarar görebilir. Öte yandan rüzgarlı bir yerdeyseniz aluminyum gibi hafif malzemeler uçabilir ve size zor anlar yaşatabilir. Aynı zamanda nemli bir yerdeyseniz bu sefer de hasır malzemeleriniz nemden zarar görebilir.

Bu yüzden ilk işiniz havaya bakıp, buna göre malzemenize karar vermek.

bahçe sandalyeleri

resim kaynağı

Ne kadar alanınız var?

Bahçeniz veya balkonunuz ne kadar büyük? Şekli nasıl?

Örneğin kare ve büyük bir alan ile, ince uzun bir koridor şeklindeki alanlar için gerekli mobilyalar farklılık gösterir. Alacağınız mobilyanın boyutlarını buna göre ayarlamanız gerekiyor.

Çünkü en çok atlanan fakat en çok problem oluşturan durumların başında yer kaplama sıkıntısı geliyor. Görsel olarak güzel gözükse de etrafında yürüyecek alan bırakmayan malzemeler konforunuzu bozacaktır.

Bu yüzden küçük balkonlar için bar sandalyesi şeklinde küçük malzemeler tercih edebilirsiniz. Böylece hem taşıması kolay olacak hem de fazla yer kaplamayacaklardır.

Örneğin küçük bir balkonunuz varsa aşağıdaki gibi küçük sandalyeler ve masalar tercih edebilirsinizküçük balkon

Bir örnek de şu şekilde

kucuk2

kaynak

Daha büyük bir alanınız varsa, daha ağır ve büyük mobilyaları rahatlığınız için tercih edebilirsiniz.

Ekran Resmi 2015-08-26 00.18.53

Zemine Dikkat Edin

Mobilyalarınızı hangi zemine koyacaksınız? Bu oldukça önemli çünkü çimene, taşa veya farklı bir malzemeye konan mobilyalar çeşitli reaksiyonlar gösterebilir.

Örneğin ahşap sandalyelerinizi veya ahşap ayaklı masalarınızı çimen bir zemine koyarsanız zamanla çürüyecektir. Aynı şekilde yumuşak malzemeleri mobilyalarınızı sert bir zemine koyarsanız bükülmeler, kırılmalar görebilirsiniz.

bahçe mobilyaları 2

kaynak

Rahatlığa Dikkat Edin

Malzeme, boyut ve hava durumunu düşünürken en önemli faktörü es geçmeyin: konfor.

Bahçe ve balkon mobilyaları keyifli zaman geçirmek için alınır. Dolayısıyla uzun süre vakit geçireceğiniz bir ortamın rahat olması gerekir. Bu noktada malzemeler oldukça önem taşıyor.

Malzemenin yanı sıra alacağınız önlemler de rahatlığınız için oldukça önemli. Bu önlemlerin en başında tabii ki yastıklar geliyor.

Yastıklar hem rahatlığınız hem de görünüm için oldukça büyük önem taşıyor. Bu yüzden bahçe mobilyası alışverişinizi yaparken sadece malzemeleri değil tamamlayıcı ürünleri de göz önüne almanız gerekiyor.

Ekran Resmi 2015-08-26 00.29.00

kaynak

Sandalyenizin arkasına koyacağınız küçük bir yastık hem şık duracak hem de belinizin ağrımasını engelleyecek.

sandalye

kaynak

Saksıları ve Çiçekleri Kullanın!

Bahçelerinizi güzelleştirmek için mobilyalarla birlikte en önemli dekorasyon aracı olan aksesuarları ve aksesuarların baştacı olan çiçekleri unutmayın.

Çiçeklerin mobilyaları nasıl farklılaştırdığını aşağıdaki resimlerden görebilirsiniz:

Ekran Resmi 2015-08-26 00.35.44

kaynak

Veya biraz daha bütçe ayırmak isterseniz daha fazla çiçekle bahçenizi daha fazla güzelleştirebilirsiniz.

çiçekler

Saklama Alanını Düşünün

Bahçe mobilyalarınızı aldınız ve yaz boyunca harika bir şekilde kullandınız. Peki onları nerede saklayacaksınız? Bunun için bir alanınız var mı? Varsa bu alana tüm eşyalarınız sığacak mı?

Dışarıda bırakacağınız mobilyalarınız var mı? Varsa ne kadar dayanabilirler?

Bu ve benzeri sorular mobilyalarınızın ömrünü etkileyen en önemli faktörlerdir. Bu yüzden alışveriş yapmadan önce saklama alanınızın yeterli büyüklükte olduğuna dikkat etmelisiniz.

Ucuz Bahçe Mobilyası mı Arıyorsunuz?

Çoğunlukla ucuz kalitesizlik anlamına gelir. Fakat her zaman da aradaki fark ödenmek istenmez. Bu yüzden size hızlı, ucuz ve kaliteli bir çözüm getirmek istedik :)

Yabancıların DIY (do it yourself) dedikleri, yani kendin yap bahçe mobilyaları git gide popüleritesini arttırmakta. Çünkü bu yöntemle hem kaliteli, hem ucuz hem de şık bahçe mobilyalarına sahip olabilirsiniz.

Size bazı örnekler sunacağım:

saksi

kaynak

Resimdeki gibi saksılarınızı çok güzel bir düzene sokmak için birkaç parça tahta ve ip kullanabilirsiniz.

 

Veya eski tahta paletlerden oturma grubu yapabilirsiniz :)

palet

kaynak

Seçenekler sonsuz. Eski tekerleklerinizi masa olarak da değerlendirebilirsiniz :)

TEKERLEK

Böylece kendiniz yaptığınız her şey hem maddi olarak sizi rahatlatır hem de becerikli ve zevkli olduğunuzu herkese göstermiş olursunuz :)

Güzel bahçenizde güzel zamanlar geçirmeniz dileklerimizle!

Bir önceki yazımız olan Ortalancaların En Güzel Bahçe Çiçeği Olduğunun 10 Kanıtı başlıklı makalemizde bahçe, bahçe dekorasyonu ve çiçek hakkında bilgiler verilmektedir.