Country en basit haliyle yöresellik demek. Country yatak odası ise yöreselliğin, eskinin ve huzurun sembolü olmak üzere dekore edilmiş yatak odalarına verilen isimdir. 

country yatak odası

Eğer siz de mobilya tercihinde doğallıktan yanaysanız, country sizin tercihinizi yansıtacaktır.

18

Country dediğimizde aklımıza ne tip bir dekorasyon gelmeli?16

Bu dekorasyon tipini benimsemek ve kullanmak için size bu yazıyı hazırladık.

17

Country tarzı; gösterişten olabildiğince uzak, mütevazi, ve samimi oluşunun yanı sıra oldukça şıktır. Kendinizi sadeliğin ve mütevaziliğin büyüsüne bırakın, nasıl olsa gerisi çorap söküğü gibi gelecektir.

14

Bu tarzın en belirgin özelliği renklerde pastel tonların kullanılmasıdır. Pastel tonlar doğallığı yansıttığı için insanın içine huzur verir. Bu mobilyaların kumaşlarında genellikle bej ve kahverengi tonları ağır basar.

Kumaşların renklerinden bahsetmişken, hangi türleri kullanılıyor ona da bir göz atalım. 3 çeşit kumaş ön plana çıkıyor, kadife, keten ve chanel.

12

Country tarzına sahip dekorasyonlarda genellikle ekose desenler dikkatinizi çeker.

11

Aynı zamanda artık yaşamını tamamlamış, kurumaya yakın hale gelmiş ladin ve köknar ağaçları kullanıldığını görürüsünüz. Bu ağaçlar son derece heybetli ve damarlı ağaçlardır.

9

Kullanılan bu ağaçların parlatma, cilalama işlemi için ağacın doğallığını bozmayacak, rengini ön planda tutacak ceviz ve akçaağaç tonları kullanılır.

8

Country dizaynın etkilerini genellikle Amerikan, Fransız ve İngiliz dekorasyonlarında görürüz. Özellikle country dizaynlar Amerikan yatak odalarıyla özdeşleşmiştir.

7

Bir anlamda Amerika’nın köy yaşantısından çıkıp, dünyaya malolmuş bir akım diyebiliriz country için :)

5

Amerika’dan çıktıktan sonra country dizayn evrilmiştir. Amerika’da genellikle keskin hatlarıyla kullanılan country mobilyalar, İngiltere’de daha yumuşak geçişlere sahiptir.

3Fransız country tarzı ise bize en yakın olanıdır. Daha yumuşak çizgileri ve renkleriyle daha ortak bir kültürü yansıtır.

Evet böylelikle sanırım bu tarz hakkında bir miktar fikir sahibi olabildik. Literatürde bu tarz her ne kadar dekoratif kelimesi ile yan yana gelmekte zorlansa da tecrübeli dizayncılar veya zevk sahibi kullanıcılarla bir araya geldiğinde, bakanın bir daha bakacağı, görenin aklına kazınacak son derece harika bir hal alabiliyor.

1

Hayatta sadeliği seven, biraz da eskiyi arayan biriyseniz, country tam size göre. Bu yazıda paylaştığımız resimlerden aldığınız ilham ile kendi yatak odanızı dekore etmeye başlayabilirsiniz!

Bir önceki yazımız olan Feng Shui Yatak Odası - Sakin Bir Uyku İçin Aradığınız Çözüm! başlıklı makalemizde feng shui, feng shuide yatak odası ve yatak odası dizaynı hakkında bilgiler verilmektedir.