Hayatınızda en çok zaman geçirdiğimiz yer neresi diye sorduğumuzda ilk anda aklınıza gelmese bile cevap yatak odasıdır. Uyuduğumuz, dinlendiğimiz, günün karmaşası ve yorgunluğu üzerine dinlendiğimiz yerdir orası.

Bu yüzden yatak odaları üzerine en çok düşünülen odaların başında gelir. Pek çok felsefi düşünce de bunun etrafında yoğunlaşmıştır. Feng Shui de  bunlardan birisidir.

feng shui yatak odası

Feng Shui yaşam enerjisini (chi) arttırmak için yaşam ortamının düzenlenmesidir. Diğer bir ifadeyle, yatak odanızı, oturma odanızı değiştirip, enerjinizi arttırmak ve daha güzel bir hayat yaşamaktır amaç.

Feng Shui felsefesinde yatak odaları en önemli alanlardan biridir. Bu yüzden en popüler Feng Shui dizaynlarını yatak odalarında görürüz.

Siz de Feng Shui felsefesiyle yatak odanızı dekore etmek istiyorsanız şu ipuçlarını dikkate almalısınız:

Düz Renkler Kullanın

feng shui düz

kaynak

Karmaşık ve yoğun renkler, kompleks desenler yatak örtünüzde veya odanın geri kalanında bulunmamalı. Mümkün oldukça sade bir görüntüde olmalı. Felsefeye göre kompleks dizaynlar enerjiyi azaltır ve sizi mutsuz eder.

Eşyalara Dikkat

Yatak odanızı tıka basa eşyayla doldurmamalısınız. Alanınız açık olmalı ve hareket alanınız geniş olmalı. Elbise, ayakkabı, valiz gibi eşyalarınızı ortadan kaldırmalısınız.

feng shui yatak odası 2

Odanın Havasına Dikkat Edin

Feng Shui tamamen enerji ile alakalı olduğu için odanızın havasına dikkat etmelisiniz. Odanız her zaman havadar ve geniş olmalı. Eğer bulunduğunuz çevrede hava kirli ise kaliteli bir hava temizleme cihazı kullanabilirsiniz.

Odanızdaki Tabloları Enerjinize Göre Belirleyin

Odanızdaki tablolar Feng Shui felsefesine göre pozitif enerji vermeli. Bu yüzden yalnızlığı ifade eden, bunalımı tetikleyen, negatiflik gösteren tablolar kullanmayın.

yatak odası duvarı

Yatağınızın Ayakucu Kapıya Bakmamalı

Yatağınız hem enerjiniz hem de özel hayatınızın öneminden dolayı kapıya bakmamalı. Yani yatağınız karşıdan gözükmemeli. Aynı zamanda tuvalete veya banyoya doğru da dönük olmamalısınız.

 

6

Feng Shui Yatak Odası Renkleri

Feng Shui felsefesinde altın ve kırmızı renkler tavsiye edilmiyor, çünkü bu renkler yin (eksi) sınıfındaki renklerdir. En çok kabul gören renkler ten renkleridir. Yani beyazdan, açık kahverengi arası.

feng shui renkler

Yatak Odasında Ayna Kullanmayın

Ayna kesinlikle yatak odasında bulunmamalı. Sebebi ise felsefeye göre aynanın üçüncü kişi olması evlilikte. Özellikle yatarken kendinizi göreceğiniz bir ayna hiçbir şekilde kabul görmemektedir.

Fakat gerçek dünyada aynasız bir yatak odası düşünmek zor. Bu yüzden ilk çözüm olarak aynanızı dolabınızın içine koyabilirsiniz. Böylece gece uyurken dolabınız kapalı olacağı için bu sorundan kurtulmuş olacaksınız.

feng shui ayna

Özetle, Feng Shui iyi enerji demek. En iyi enerji en huzurlu hayatı yaşamak için yatak odanızdaki kalabalıktan kurtulun, minimalist olun. Odanızı güzel havalandırın, fazla eşyadan kurtulun ve sadece size huzur verecek eşyaları etrafta tutun.

Tablolarınız, duvar renkleriniz, nevresim desenleriniz size bunalım değil, pozitif enerji versin!

 

Bir önceki yazımız olan Küçük Yatak Odası Büyük Şıklık - İlham Almanız İçin 9 Örnekle Birlikte! başlıklı makalemizde dekorasyon fikirleri, küçük dokunuşlar ve küçük oda dekorasyon hakkında bilgiler verilmektedir.