Küçük yatak odaları eskisi gibi bir dezavantaj değil. Büyük yatak odaları, büyük boşluklar, dev mobilyalar artı keskisi gibi şıklığın temsilcisi değil.

Bunun yerine artık daha küçük ve doğru dekorasyonla şık hale getirilmiş küçük yatak odaları trend olmaya başladı. Bu yazıda size minimum alandan nasıl maksimum verim alabilirsiniz ve küçük odalarınızı nasıl dekore edebilirsiniz üzerine konuşacağız.

İlham alabileceğiniz yatak odalarını da sizinle paylaşıyor olacağız :)

 

küçük yatak odası

Duvarlara raflar monte ederek alandan büyük ölçüde tasarruf edebilirsiniz. Sadece tasarruf etmek değil tabi ki de amaç. Burada amacımız hem alandan kazanmak, hem de dekoratif bir görüntü elde etmek. Unutmayın kitaplıklar da odalar için raf olarak kullanılabilir. Eş zamanlı olarak şık bir dekorasyon sunar.

dolap

Dolap kullanımı oldukça etkili bir önlem. Eşyalarınızın çokluğuna göre dolap, çekmece ve raf oranını ayarladığınızda odanızın içindeki alanı da en boş haliyle kullanabilirsiniz. Göz önündeki eşyalar daha kalabalık ve yoğun göstereceği için, dolaplar sayesinde rahat bir nefes alırsınız.

Aynı zamanda dolaplarınızın kapaklarını aynalı yaparsanız, daha geniş bir alan hissiyatı oluşturabilirsiniz.

aynali dolap

Küçük yatak odalarındaki duvar öğeleri de oldukça önemli bir yer tutuyor. Oluşturdukları kontrast küçük yatak odanızın şıklığını arttıracaktır.

duvar

Bu durum hem ufak olan odada içinizi bunaltacak, hem de olduğundan daha da küçük görünmesine sebep olacaktır. Farklı boy ve ebatlarda tablolar kullanmanızı tavsiye ederiz.

Avizeleri Kullanın!

16

Avizeler ve avizelerle uyumlu tablolar gerçek bir derinlik hissi yaşatabilir.

17

3 boyutlu duvar kağıtları bu alanlarda bambaşka bir ambiyans yaratmanın yanı sıra, gerçek ötesi bir derinlik kazandırır. Sizin de aklınızda eğer duvar kağıdı kullanmak varsa, hem renk uyumu sağlayacak, hem de derinlik hissi verecek 3 boyutlu duvar kağıtlarını tercih etmenizde fayda var.

 

Tablolar, aynalar ve raflar. Bunların üçünü de kullanan bir yatak odası. Renklere dikkat ettiniz mi?

5

Aynalar  olmazsa olmazlardandır. Renk uyumunu sağladıktan sonra büyük bir ayna mevcut küçük bir odayı neredeyse yaklaşık 2 kat büyüklükte gösterebilir.

Küçük odanızı boğmak istemiyorsanız sıra dışı önlemler de alabilirsiniz. Bunlardan birisi de odada dolap bulundurmamak. Farklı bir odada giyinebilir ve yatak odanızı oldukça sade bir görünüme kavuşturabilirsiniz.

8

Odada gardırop için yer yoksa bu durumu çok fazla dert etmeyin.Giyinmek için başka bir odayı tercih edebilirsiniz. Giysilerinizi evin diğer odalarından birinde değiştirebilirsiniz.

a

 

Küçük yatak odaları her ne kadar dezavantaj olarak gözükse de küçük dokunuşlar evinizi bambaşka hale getirecektir. Yazımızda bahsettiğimiz üzere ihtiyacınız olan şey dolaplara, raflara, tablolara ve yerleşime dikkat ederek küçük yatak odanızı küçük bir saray odasına çevirmek.

Bunu kolayca başarabileceğinize şüphemiz yok :)

Bir önceki yazımız olan Modern Zamanın Yükselen Trendi: Yuvarlak Yatak Odası Modelleri başlıklı makalemizde 2016 yatak odası, bellona yuvarlak yatak ve yatak modelleri hakkında bilgiler verilmektedir.