Banyo dolapları ülkemizde son yıllarda oldukça popülerleşti. Sadece işlevsel önemiyle değil, aynı zamanda şık görüntüleriyle ve banyonun görünüşüne olan etkileriyle önemleri git gide artıyor. 

Bu yazıda sizinle en şık banyo dolaplarını paylaşıp doğru dolap seçimi için ipuçları vereceğiz.

modern banyo

Banyo dekorasyonu yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli faktörler; zemin, lavabo, lavabo dolabı, duş veya küvet, duvarlar, ayna ve en önemlisi ışıklandırma.

Banyo dolabı dışında diğer faktörleri de göz önüne almalıyız. Böylece banyomuzun dekorasyonuna karar verdikten sonra en doğru dolapları seçebiliriz. Bu yüzden özet olarak banyo dekorasyonuyla ilgili ipuçları verdikten sonra dolaplara geçeceğiz.

En önemli faktör olan ışıklandırmayı düşünerek başlayabiliriz. Bu yüzden ilk karar vermeniz gereken banyonuzun dizayn renkleri. Açık renk mi istiyorsunuz koyu renkler mi? Loş bir hava mı oluşturmak istiyorsunuz yoksa aydınlık mı?

koyu

Lavabonuzun şekli ve konumu banyonuzun görünümü ve işlevselliği açısından oldukça büyük bir önem taşıyor. Eğer yerden sıkıntınız var ise şu tip küçük bir lavabo kullanmanız gerekiyor.

sink

Eğer yer konusunda sıkıntınız yoksa, seçenekler daha da artıyor.

banyo-lavabosu

Lavabo etrafındaki alanı küçük tutabilir veya lavabonuzu küçültüp tezgahı büyük tutabilirsiniz.

sink2

Gelelim Banyo Dolaplarına

Banyo dolapları yer kazanmak ve kalabalığı önlemek için olmazsa olmaz dolap öğeleridir.

banyo dolapları

Dolaplar çeşitli malzemelerden ve stillerden oluşabilir. Tamamen sizin ihtiyaçlarınız doğrultusunda malzeme seçimi yapabilirsiniz. Kolay ulaşacağınız ve görsel olarak güzellik katan havlu gibi malzemeleriniz için açık dolaplar kullanabilir, diş fırçası, temizlik ürünler gibi malzemeleriniz için kapalı dolap tercih edebilirsiniz.

banyo dolabı

Lavabo altı dolaplar da hem yer açısından hem de banyonuzun karakteri açısından belirleyici olacaktır.

banyoalti

Banyolarınız küçük de olsa doğru yerleşim ve dolap seçimiyle hem işlevsel hem şık bir banyo dekore edebilirsiniz.

banyo

Genellikle en çok görülen trend ise çekmece ve dolapların homojen karışımıyla oluşturulan lavabo altı modern banyo dolapları. Tahmin ettiğiniz gibi tercih edilen tonlar genellikle gri.

modern banyo dolapları

Gri her ne kadar son zamanlarda yükselen trend de olsa sarı gibi parlak ve enerjik renklerdeki dolaplar banyolarda yerlerini almaya devam ediyorlar. Özellikle beyaz banyolarda oldukça enerji oluşturan dizaynlar görmek mümkün.

Organizasyon oldukça önemli. Hangi dolabı nasıl kullandığınız ve dolapların konumlandırılması. Hem kullanım rahatlığı açısından hem de dolapların içini açtığınızdaki estetik göz önüne alındığında dolap içi organizasyona gereken önemi vermeniz gerekiyor.

banyo dolabi organizasyonu

Az önce de belirttiğimiz gibi sadece banyo dolabı olarak bakamamamız gerekiyor. Banyo dolabının etrafındaki eşyalarla uyumu da oldukça kritik. Bunu başarmak için sadece banyo mobilyaları dışında aksesuarlar da yardımınıza koşuyor. Bunların başlıcası içe çiçekler.

banyo dolabı çiçek

Basit bir saksıyla ve güzel bir çiçek ile banyo dolabımızı daha şık bir görünüme kavuşturabiliriz.

Sadece dolabın üzerine değil, banyo dolaplarımızın içine de aynı tarifeyi uygulayabiliriz :)

2 banyo dolabı çiçek

Söz konusu banyo olduğunda seçenekler sonsuz. Doğru banyo dolabı, doğru renkler ve küçük aksesuar dokunuşlarıyla basit bir banyoyu bile kıskanılacak bir dizayn harikası haline getirebilirsiniz!

Daha fazla ev tasarımı ilhamı almak için Facebook sayfamızı beğenmeyi unutmayın :)

 

Bir önceki yazımız olan Banyo Keyfini Katlamak İsteyenler İçin İlham Kaynağı 10 Renkli Banyo başlıklı makalemizde banyo, rengarenk ve renk hakkında bilgiler verilmektedir.