Mutfak dolabı modeli seçmek zor. Çünkü mutfak dolapları bir evin kalitesini gösteren en önemli detaylardan bir tanesi ve çok dikkatli bir şekilde düşünülmesi gereken bir dekorasyon. Aynı zamanda evin değerini belirlerken de en göz önündeki ayrıntılardan. Özellikle evinizi satacaksanız, mutfaktaki mobilyalar ve ayrıntılar fiyat konusunda belirleyici olacaktır.

Bu sebeplerden dolayı mutfak dolabı seçerken acele etmek yerine her ihtimali dikkatlice gözden geçirmek, maksimum sayıda mutfak dizaynını inceleyip, fiyat-performans analizini yapıp harekete geçmelisiniz.

Şimdi size ilham almanız için mutfak dolabı modelleri derlememizi sunup, yazının sonunda ekstra ipuçları vereceğiz.

1 – Yükselen Trend Siyah Mutfak Dolapları

Sade, şık ve modern. Siyah mutfaklar için söyleyebileceğimiz üç özellik. Son zamanların yükselen trendi olan siyah mutfaklar git gide daha çok mutfakta yer alıyorlar.

Beyaz veya ahşap set üstleriyle de uyumlu olabilen siyah dolaplar, çoğu renkle kontrast oluşturuyor ve keskin bir görünüm sağlıyor. Aynı zamanda her renk laminant, lavabo, pencere ile uyum gösterebiliyor.

(Resimleri büyütmek için üzerlerine tıklayabilirsiniz)

Duvar kağıdı veya normal boyalı duvarlar ile kullanabileceğiniz bu renk, evinizin görünümüne oldukça pozitif bir etki sağlayacak.

2) Modern Mutfak Dolap Tasarımları

Modern tasarım sadelik demek. Gösterişten uzak fakat aynı zamanda da şık. Modern dolaplarım, ankastrelerin ve diğer dizayn elementlerinin seçiminde boş alan oldukça önem taşıyor. Çünkü bu dekorasyonlarda boşluk en çok önemsenen konu. Mutfakta birden çok kişinin rahat hareket edeceği alanlar modernliğin en güzel yansıması olacaktır.

Bu yüzden mutfak eşyalarınızın büyüklüğünü hesaba katarak, dolaplarınızın büyüklüğüne ve şekline karar verin. Doğru ışıklandırma, yeteri boş alan ve sade dizayn mutfağınızı modernleştirecektir.

3) Uzun Mutfak Dolapları

Uzun dolaplar da son zamanlarda popülerliklerini arttıran mutfak dolaplarından. Kapalı veya açık olarak kullanılabilen uzun dolaplar vintage bir görünümüyle eskiyi andırıyor. Görünümünün şıklığı yanında, oldukça da kullanışlı olan uzun mutfak dolapları her ne kadar bakımı zor olsa da sağladığı depolama kapasitesi ve antik görünümüyle evinizin klasını arttırıyor.

4) Ahşap Mutfak Dolapları

Ahşap en klasik ve en çok çeşidi bulunan mutfak dolabı malzemesidir. Doğallığın ve güzel işçiliğin en güzel örnekleri ahşap mutfaklarda gizlidir. Ahşap çeşitli renklerde ve çeşitli ağaçlarla mutfağınızda yer edebilir. Son zamanlarda oldukça sık kullanılan country yaklaşımını ahşap ile başarabilirsiniz. Sadece dolaplarınızı değil, tezgahınızı da ahşap ile kaplayabilirsiniz.

Mutfak dolabı alırken dikkat etmeniz gerekenleri ise şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Yeterli zamanı ayırın. Unutmayın, mutfakta seçiminde acele etmek sizi maddi kayıplara götürür. Bunun başlıca sebebi ise mutfak tasarımlarının belli bir piyasasının bulunmaması ve çeşitli şirketlerin çok farklı fiyat tarifeleri uygulayabilmesidir.
  • Maddi planınızı yapın. Evinizin değerini ne kadar etkiler, evinizin değerine oranı nedir? gibi soruları cevaplamadan bir bütçe ayırmayın.
  • Mutfak planına dikkat edin. Mutfağınızda prizler, su giderleri, lavabo, pencereler, kapı nerede ve nasıl konumlanıyor oldukça önemli bir konu. Eğer dizaynınızda yeni buzdolabınız prizden uzak kalıyorsa, sizin için sıkıntılı anlar başlamış demektir!
  • Boşluklara dikkat edin. Seçtiğiniz stil ne olursa olsun, mutfağın kullanım alanı hem şıklık hep kullanım için en önemli etkendir. Eşya boyutunuzu mutfağınızın büyüklüğüne göre seçin ve kesinlikle yeteri kadar hareket alanı bırakın.
  • Işıklandırmaya önem verin. Pencereleriniz en güzel ışıklandırma olan güneşi maksimum alabileceğiniz şekilde bulunmalı. Yani perdenize, pencerenizin boyutuna ve pencereyi kapatma ihtimali olan eşyalara dikkat edin. Güneş ışığı dışında, lambalarınızın ışıklandırmasına dikkat edin. Renkler ve güç bu konuda en önemli kriterlerdir.
  • Temizliğe dikkat! Mutfağın şıklığından öte kullanışlılığı da önemli. Temizliği sizi zorlayacaksa büyük dolaplardan, ayrıntılı işçiliği olan dizaynlardan kaçının. Unutmayın, sizin mutfakta geçirdiğiniz zamanın kalitesi en önemli faktör.

Bu ipuçları ışığında en güzel mutfağı seçmeniz dileğiyle :)

Bir önceki yazımız olan Mutfaktan Çıkmak İstemeyenler İçin Tasarlanmış 10 Ödüllü Mutfak Tasarımı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.