Doğru yatak odası takımını seçmek göründüğünden daha zordur. Stil, boyut, masraf ve oda tipi göz önüne alındığında içinden çıkılmayacak çok bilinmeyenli bir denklemin içinde bulabilirsiniz kendinizi.

Fakat yatak odasının önemi göz önüne alındığında, yatak odası takımı seçimi harcanan zamana değer bir uğraş durumuna geliyor çünkü evde en çok zaman harcanan yerlerin başında bu oda geliyor. Yatak odasında kaliteli geçirilecek zaman, yatak odasının dekorasyonuyla oldukça ilgili.

Bu yazımızda size yatak odası takımı seçerken ilham olabilecek takımları sıralayacağız ve sonra da bu konuyla ilgili birkaç ipucu vereceğiz.

1) Modern Yatak Odası Takımları

Modern dendiği zaman aklımıza gelmesi gereken resim doğal renkler eşliğinde, sade bir tasarım. Abartı renklerden ve ayrıntıdan kaçılan modern dizaynlar son yılların en çok tercih edilen stillerinin başında geliyor.

Ayrıca modern tasarımların en büyük özelliklerinden bir tanesi takımın parçalarının her birini farklı bir şekilde satın alabiliyor olmanız. Yani bütün yatak odası mobilyalarınızı aynı yerden veya aynı stil almanıza gerek kalmıyor.

2) Rustik veya Country Tarzı

Country yatak odaları eskiliği temsil eder. Doğallık, ahşap, kırsallık kelimeleri country deyince aklımıza gelirler. Country yatak odaları da son zamanlarda popülerliğini arttırdı. Çünkü şehrin karmaşıklığında, hayatın zorluğunda farklı bir tema isteyen kişiler, country yatak odası takımlarına yöneldiler. Sizin için ilham kaynağı olması için aşağıda gördüğünüz örnekleri hazırladık.

3) Beyaz Yatak Odaları

Beyaz yatak odaları modern stiliyle benzerlik gösterse de en temel farklılıkları renk keskinliği. Modern geçişleri biraz daha yumuşak iken, son zamanlarda sıkça tercih edilen beyaz yaklaşımı daha parlak bir görünüm sunuyor. Özellikle güzel ışık alan evlerde, beyaz yatak odalarının şıklığı daha fazla gözümüze çarpıyor.

4) Siyah Yatak Odaları

Siyahın büyüsü bir başka. Özellikle beyaz veya açık duvarlar ile oluşturduğu simetri şıklığı arttırır. Üstelik yatak odası alışverişinizi yaparken, siyah tonlar seçmek alışverişinizi kolaylaştıracaktır. Çünkü siyahın uyumu diğer stillere göre oldukça fazladır.

Bu stillerden ilham alarak yatak odanızı seçebilirsiniz. Fakat yatak odası seçerken göz önünde bulundurmanız gereken bazı ipuçlarına da dikkat etmelisiniz.

  1. Boşluklara dikkat edin: Yatak odanızda her zaman rahat hareket edebileceğiniz boşluklar olmalı.
  2. Eşyalarınız büyüklüğüne dikkat edin: Odanızın büyüklüğüne göre eşya seçimine dikkat edin. Küçük odaya büyük eşyalar almak ortamı daraltıp görünüme zarar verir. Benzer şekilde büyük yatak odalarını küçük eşyalarla dekore etmek aynı şekilde yanlış bir yaklaşım.
  3. Her zaman sadeliği tercih edin: Yatak odanızı gereksiz dolaplarla, çekmecelerle ve diğer eşyalarla doldurmayın. Mümkün oldukça sade ve rahat bir yapıyı tercih edin.
  4. Stilinizi önceden belirleyin: Hangi stili, hangi renkleri tercih ediyorsanız alışverişe çıkmadan önce karar vermelisiniz yoksa alışveriş sırasında sonradan pişman olacağınız satın alımlar yapabilirsiniz. İnceleyebildiğiniz kadar çok örnek inceleyin ve kafanızda bir model oturmadan alışverişe çıkmayın.

Bu ipuçlarıyla en doğru yatak odasını seçmeniz dileğimizle :)

Resim Kaynağı

Bir önceki yazımız olan Sakin ve Nostaljik Bir Uyku İçin Country Yatak Odası (13 Örnek) başlıklı makalemizde country mobilya, country tarzı nedir ve country yatak odası hakkında bilgiler verilmektedir.